آشنایی با شغل مدیر شبکه های اجتماعی و وظایف آن

آشنایی با شغل مدیر شبکه های اجتماعی و وظایف آن

مدیر شبکه های اجتماعی یک کسب و کار وظیفه دارد تا به بهترین نحو ممکن، آن کسب و کار و محصولاتشان را به بازدید کنندگان و مخاطبین معرفی کند. این شغل دارای مسئولیت های زیادی بوده و برنامه ریزی، استراتژی داشتن و توانایی ایجاد انسجام و هماهنگی بین اعضای تیم میباشد.

 • اشتراک گذاری
 • 1402/10/09
 • زمان مطالعه: 4 دقیقه
 • 102 بازدید

حضور کسب و کارها در شبکه‌های اجتماعی امروزه اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. با توجه به حضور بسیاری از افراد در این رسانه‌ها، کسب و کارها این فرصت را دارند که برند و خدمات خود را به بهترین شکل به مخاطبین معرفی کنند. فعالیت خلاقانه در چنین فضایی باعث می‌شود نحوه درک و بینش مشتریان از سازمان کاملا تغییر پیدا کند. در این مسیر، مدیریت شبکه‌های اجتماعی یکی از مهم‌ترین موارد است که باعث می‌شود سازمان‌ها به شکل بابرنامه‌تر و بهینه‌تری در این فضا فعالیت کنند. در ادامه به بررسی بیشتر چگونگی مدیریت شبکه اجتماعی و وظایف مدیر شبکه اجتماعی پرداخته می‌شود.

شغل مدیریت شبکه های اجتماعی چیست؟

مدیریت شبکه‌های اجتماعی به فرآیند مداوم ایجاد و زمان‌بندی محتوایی اشاره دارد که به منظور رشد و پرورش مخاطبین در پلتفرم‌های گوناگون رسانه‌های اجتماعی طراحی شده است.

تعریف شغل ادمین شبکه های اجتماعی

مدیریت رسانه اجتماعی شامل موارد زیر است:

 • استراتژی محتوای رسانه‌های اجتماعی
 • مدیریت جلب توجه آنلاین
 • برنامه‌ریزی دقیق
 • مدیریت و توسعه اعضای تیم

مدیریت شبکه های اجتماعی مجازی در حقیقت مدیریت حضور آنلاین سازمان در پلتفرم‌های مختلف است. مزایای این نوع مدیریت بسیار فراتر از افزایش آگاهی از برند و به‌روز ماندن مطابق آخرین تغییرات بازار است. این فضا را باید کانال کلیدی برای ایجاد ارتباط بیشتر با مخاطبین هدف در نظر گرفت. این ارتباط ایجادشده در زمینه اجتماعی می‌تواند اعتماد به برند، وابسته شدن و از همه مهم‌تر وفاداری را به وجود بیاورد.

چه مسائلی باعث اهمیت شغل مدیریت شبکه ‌های اجتماعی شده است؟

مدیریت شبکه های مجازی به شکل مناسب، باعث می‌شود که به مخاطبین بیشتری دسترسی پیدا کنید، میزان فروش و درآمد را بالا ببرید و در نهایت باعث رشد و پیشرفت سازمان شوید.

دلایل اهمیت داشتن ادمین شبکه های اجتماعی

در زیر برخی از مهم‌ترین مزایای مدیریت کردن شبکه های اجتماعی آورده شده است.

مقرون به ‌صرفه بودن

جدای از بودجه بازاریابی سازمان، رسانه های اجتماعی راهی بسیار اقتصادی برای دستیابی به مخاطبین هستند. می‌توانید به شکل کاملا رایگان در این پلتفرم‌ها حضور پیدا کرده و خدمات و محصولات‌تان را با مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح به مخاطبین معرفی کنید.

افزایش آگاهی از برند

اگر بتوانید محتوایی با موضوع مناسب و جالب در زمانی مناسب در اختیار مخاطبین قرار دهید، بدون شک تاثیر بسیاری در افزایش آگاهی نسبت به برند خود خواهید داشت. باید بدانید که بازاریابی سنتی با بازاریابی دیجیتال تفاوت‌های عمده‌ای دارد و برای موفقیت بیشتر نیاز است که در شبکه‌های اجتماعی نیز حضور پررنگ و بابرنامه‌ای داشته باشید.

دسترسی به مخاطب

مدیر شبکه اجتماعی می‌تواند از طریق استراتژی‌های مختلف، دسترسی به مخاطبین مد نظر را تسهیل کند. قرار دادن رسانه‌های اجتماعی در استراتژی بازاریابی باعث می‌شود که بتوان ابتکار و خلاقیت بازاریابی را با رفتار مخاطب هماهنگ کرد.

کمک به افزایش سود و درآمد

صاحبین کسب و کارها و سازمان‌ها به همراه بازاریابان در خصوص عملکرد بازاریابی و تبلیغات رسانه‌های اجتماعی کاملا با هم توافق دارند. از طریق شبکه‌های اجتماعی، شرکت‌ها این فرصت را دارند که نام تجاری خود را معرفی کرده و در نهایت به فروش بیشتر برسند. این فروش بیشتر به سود بالاتر و افزایش درآمد کمک خواهد کرد.

نقش و وظیفه یک مدیر شبکه اجتماعی چیست؟

در این بخش قصد داریم به بررسی نقش و وظیفه مدیر شبکه اجتماعی بپردازیم. مدیران رسانه‌های اجتماعی، علاوه بر برخی وظایف اداری و توسعه تیم، مسئول طراحی و اجرای استراتژی‌هایی هستند که باعث می‌شوند برند در چنین فضاهایی حضور موثر و پررنگی داشته باشد. ممکن است مدیر تنها مسئولیت مدیریت شبکه اجتماعی اینستاگرام را بر عهده داشته باشد یا دیگر پلتفرم‌ها نیز تحت نظر او باشند. تولید محتوا، تعیین استراتژی، برنامه‌ریزی، گزارش‌های تحلیلی و... ممکن است در لیست برنامه‌های روزانه این افراد قرار داشته باشد.

موفقیت در چنین نقش و جایگاهی، مستلزم برخی از مهارت‌ها است و البته به این موارد محدود نمی‌شود. در زیر به برخی از این موارد اشاره می‌شود:

 • تطبیق‌پذیری
 • خلاقیت
 • سازمان‌دهی
 • کنجکاوری
 • تفکر انتقادی

این مهارت‌ها به متخصص و مدیر شبکه اجتماعی کمک می‌کند که نیازهای در حال تحول این فضا را به صورت کامل مدیریت کند.

مراحل مدیریت شبکه های اجتماعی

تولید محتوا و مدیریت شبکه های اجتماعی از مراحل مختلفی تشکیل می‌شود که برای رسیدن به موفقیت و اثربخشی، لازم است که تمامی این مراحل به شکلی دقیق و کامل مورد توجه قرار بگیرند.

 1. درک از برند: برند، هویت شرکت است. بنابراین پیش از هر چیزی باید درک مناسبی از برند و چشم‌انداز سازمان‌تان داشته باشید.
 2. شناسایی مخاطب هدف: یکی از مهم‌ترین فرآیندها پیش از تولید محتوا و مدیریت رسانه‌های اجتماعی، شناخت مخاطب است. در حقیقت باید بدانید که قرار است برای چه کسی تولید محتوا انجام دهید.
 3. تعیین اهداف: از دیگر مراحلی که مدیر شبکه اجتماعی باید به آن مسلط باشد، تعیین اهداف شرکت است. سازمان‌ها اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت خاصی را دارند که باید به صورت دقیق و باجزئیات مشخص شوند.
 4. ایجاد حساب در پلتفرم‌های مد نظر: حال وقت آن است که به شبکه‌های اجتماعی مد نظرتان پیوسته و حساب کاربری مخصوص خود را ایجاد کنید. 
 5. تولید محتوای مناسب: سپس باید متناسب با اهداف و مخاطبین هدف، محتوای باکیفیت و خلاقانه‌ای را تولید کنید که بالاترین تاثیر را داشته باشد. همچنین در این بین باید به بالا بردن تعامل خود با کاربران از طریق روش‌های مختلف نیز اهمیت دهید. لازم است که اشتراک‌گذاری محتوا طبق برنامه و اصول مشخصی انجام شود.
 6. تجزیه و تحلیل عملکرد: برای این که متوجه شوید تا چه اندازه به موفقیت و پیشرفت در رسانه‌های اجتماعی رسیده‌اید، لازم است که با کمک ابزارها و روش‌های مناسب، عملکرد خود را پیگیری کنید. در این بین ابزارهای مناسبی نیز وجود دارند که به شما کمک زیادی می‌کنند. برای اطلاعات بیشتری می‌توانید مقاله ابزارهای مناسب برای مدیریت شبکه های اجتماعی را مطالعه کنید.

مدیریت شبکه های اجتماعی

یک مدیر سوشیال مدیا، چیزی که شرکت ها بهش نیاز دارند

در دنیای پیشرفته امروز نمی‌توان نقش حضور در شبکه‌های اجتماعی برای کسب و کارها را نادیده گرفت. بسیاری از مردم در سراسر دنیا، وقت زیادی از روز خود را در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنند و این باعث می‌شود کسب و کارها نگاه دیگری به این فرصت داشته باشند. اما تنها حضور در رسانه‌های اجتماعی به معنای موفقیت و دیده شدن نخواهد بود. مدیرین شبکه اجتماعی و برنامه‌ریزی اصولی نقش بسیار مهمی در این زمینه دارند. مدیر شبکه اجتماعی فردی است که با تخصص و مهارت خود به بررسی دقیق تمام جوانب پرداخته و به موثرترین شکل ممکن برند را در فضاهای اجتماعی معرفی می‌کند.

گفتنی است که کسب و کارهای محترم این فرصت را دارند که از خدمات آژانس تبلیغاتی فیکا در زمینه‌های مختلف همچون خدمات اجرای استراتژی محتوا، خدمات مدیریت سوشیال مدیا و... بهره‌مند شوند.

سوالات متداول و پرسش های شما

دیدگاه خود را بنویسید

0 لایک
0 دیدگاه

دیدگاه کاربران

برای انجام عملیات برروی این کامنت، باید کاربر سایت باشید.

اشتراک گذاری