تحلیل فرصت های بازار درفیکا
جای برند شما اینجا خالیه

برای ورود به یک زمین بازی جدید، نیاز است تا شرایط آن زمین بازی را بررسی کنید. به عبارتی بهتر است قبل از وارد شدن به یک بازار جدید یا راه اندازی یک محصول، بازار و رفتار جامعه هدف‌تان را بررسی کنید.  در همین راستا، تحقیقات کمی و کیفی زیادی به همراه تحلیل‌های عمیق انجام می‌شود که هدف آن ارزیابی جامع آن شرکت، بازار و مخاطبین هدفش است. با تحلیل فرصت‌های بازار، با ریسک‌ کم‌تری وارد بازار می‌شوید.

چرا تحلیل فرصت‌های بازار مهم است؟

تحلیل فرصت‌های بازار مزایای متعددی دارد، اما در این بخش سه مورد از مهم‌ترین مزایایی که دارد را معرفی می‌کنیم:

 • تحلیل فرصت‌های بازار سبب می‌شود تا با شناخت خوبی وارد یک بازار جدید شویم. از این رو احتمال این که بعد از مدتی شکست بخوریم و سرمایه‌مان را هدر دهیم، کم می‌شود. 
 • تحلیل فرصت‌های بازار به ما امکان دیدن فرصت‌های پنهانی را می‌دهد که باعث رشد بهتر و سریع‌ترمان می‌شود.
 • تحلیل فرصت‌های بازار احساسات ما را تایید یا تکذیب می‌کند. ممکن است حس ششم ما بگوید که این محصول در بازار خود کار می‌کند و حسابی فروش خواهد داشت. این خدمت می‌‌تواند با تحلیل بازار و جامعه هدف، به شکل آماری و بر اساس منطق حس ما را تایید یا تکذیب کند.
چرا تحلیل فرصت‌های بازار مهم است؟
تحلیل فرصت های بازار

تاثیر تحلیل فرصت‌های بازار بر روی کسب‌وکارتان

تحلیل فرصت‌های بازار در واقع نمی‌گذارد سرمایه و زمان‌تان هدر برود. البته که با استفاده از این خدمت همچنان احتمال شکست خوردن است، اما به شما امکان این را می‌دهد که آمادگی رویارویی با مشکلات احتمالی را داشته باشید. برخی از این تاثیرات شامل موارد زیر می‌شود:
•    مشخص می‌شود که آیا فرصت‌های مناسبی در آن بازار برای محصول شما وجود دارد یا خیر؟
•    تعیین می‌کند که بهینه‌ترین شکل برای استفاده از این فرصت‌های بازار چیست.

در تحلیل فرصت‌های بازار چه فاکتورهایی در نظر گرفته می‌شود؟

فاکتورهای مختلفی در تحلیل فرصت‌های بازار در نظر گرفته می شود که از جمله آن‌ها می‌توان به اندازه بازار (Market Size) اشاره کرد. در این فاکتور مهم، میزان کل فروش از نظر تعداد و مبلغ فروش بررسی می‌شود.  فاکتورهای دیگری هم مانند سهم بازار (Market Share) و روند رشد بازار (Growth Rate) هستند. مورد اول سهم هر برند از بازار را ارزیابی می‌کند. دومین مورد هم اندازه رشد سالانه بازار یک محصول را پیش‌بینی می‌کند. 

در نظر داشته باشید که فاکتورهای متعدد دیگری برای تحلیل فرصت‌های بازار وجود دارند، برای مطالعه کامل آن‌ها می‌‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

روش های استفاده در تحلیل فرصت های بازار

برای تحلیل فرصت‌های بازار از چه روش‌هایی استفاده می‌شود؟

برای تحلیل فرصت‌های بازار، روش‌های مختلفی ابداع شده است که در این بخش آن‌ها را بررسی می‌کنیم. مطالعه و تحلیل دیتاهای موجود (DESK) یکی از روش‌های تحلیل فرصت‌های بازار است. این روش شامل چهار مرحله زیر می‌شود:

 1. تحلیل داده‌های مصرف‌کنندگان صنعت در جهان
 2. تحلیل داده‌های مصرف‌کنندگان صنعت در خاورمیانه
 3. تحلیل داده‌های مصرف‌کنندگان صنعت و برند در ایران و مناطق هدف
 4. تحلیل داده‌های فروش موجود برند

دو روش دیگر نیز به نام‌های تحقیقات کیفی و تحقیقات کمی در این خدمت مورد استفاده قرار می‌گیرند. تحقیقات کیفی شامل مواردی مانند مشاهدات میدانی رفتار خریداران (Observation)، مصاحبه عمیق با کارفرماها و صاحب نظران متعدد (In-Depth interview) و برگزاری گروه‌های کانونی بین مصرف‌کنندگان می‌شود. در صورتی که تحقیقات کمی شامل نمونه‌گیری، طراحی و اجرای پرسشنامه و تحلیل‌های آماری می‌شود.

مراحل انجام تحلیل فرصت‌های بازار در فیکا

 1. بریف کارفرما: برگزاری جلسه با کارفرما و دریافت بریف خواسته‌های ایشان.
 2. ارائه پروپوزال: ارائه راهکارهای پیشنهادی به کارفرما و بستن قرارداد.
 3. تدوین اکشن پلن: تدوین مراحل پروژه به همراه زمان‌بندی‌های مشخص و بررسی آن با کارفرما.
 4. بنچ‌مارک صنعت: بررسی و تحلیل جایگاه، راهکارهای رقبا برای حل مسائل.
 5. تعیین تیم پرسشگر: مشخص کردن یک تیم پرسشگر با توجه به تعداد و نوع پرسشنامه‌ها و مصاحبه‌های عمیق.
 6. طراحی پرسشنامه‌های کمی و کیفی: طراحی کردن سوالات استاندارد متناسب با نیاز مساله.
 7. آماده‌سازی راهنمای پرسشگر (DG) برای روش‌های کمی و کیفی: راهنمای پرسشگرها برای مصاحبه‌های کیفی و کمی.
 8. جمع‌آوری دیتا: تکمیل پرسشنامه در جامعه آماری مورد نظر.
 9. چک مجدد 30 درصد پرسشنامه‌ها: بررسی آن‌ها برای صحت‌سنجی مصاحبه‌ها. 
 10. چک‌های منطقی: بررسی آن‌ها با انطباق بر واقعیت‌های موجود و همچنین داده‌هایی که از روش‌های دیگر به دست‌ آوردیم. 
 11. تبدیل داده خام (Data) به اطلاعات (Information): تبدیل داده‌های عددی به گراف‌های ملموس مثل نمودارها، دسته‌بندی‌ها و گزاره‌های آماری. 
 12. تحلیل: آنالیز نمودارها و ارتباط بخش‌های مختلف. 
 13. تبدیل به اطلاعات (Information) به آگاهی (Knowledge): تحلیل اطلاعات و مسیرهایی که به ما می‌دهند.
 14. تبدیل آگاهی (Knowledge) به بینش (Insight): با توجه به همه آگاهی‌های به دست آمده در نهایت برآیند تصمیم‌گیری برای انتخاب گزینه مشخص می‌شود.
 15. گزارش‌نویس: تهیه فایل‌هایی که مراحل انجام کار و تحلیل‌ها را به نمایش می‌گذارد. 
 16. ارائه به کارفرما: جلسه با کارفرما برای ارائه گزارش فایل خروجی تحقیقات. 

تفاوت تحلیل فرصت‌های بازار با تحقیقات بازار

تحقیقات بازار مربوط به مطالعه بازار هدف و رفتار مصرف‌کننده است و از بین 4P مربوط به تحقیقات بازار، بیشتر حول محور Product (محصول یا خدمت) می‌چرخد.
در صورتی که تحقیقات بازار با استراتژی‌های بازاریابی سروکار دارد و به مسائلی مانند فروش و تحلیل رقبا می‌پردازد. در واقع تحقیقات بازار با سایر Pهای بازاریابی یعنی Price (قیمت)، Placement (مکان توزیع) و Promotion (تبلیغات) سروکار دارد. 

خدمت تحلیل فرصت‌های بازار در فیکا، چه ویژگی‌های برجسته‌ای دارد؟

خدمت تحلیل فرصت‌های بازار در فیکا شامل ویژگی‌های برجسته متعددی می‌شود. برای مثال تحلیل فرصت‌های بازار در فیکا شامل انواع بازبینی و بررسی دیتاها برای کاهش خطرهای احتمالی است.  پرسشنامه‌ها و بودجه کارفرما به بهینه‌ترین شکل ممکن مدیریت می‌شود. همچنین روش‌های ارائه شده برای تحلیل‌های فرصت‌های بازار، کاملا شخصی‌سازی می‌شوند. 
در آخر هم فیکا در تحلیل فرصت‌های بازار، قابلیت تحلیل چابک را ارائه می‌کند (البته به خواست کارفرما) که در کم‌تر آژانس تبلیغاتی می‌توانید این ویژگی را پیدا کنید. 

فیکا، تحلیل گری اعظم

فیکا، تحلیلگر اعظم!

در دنیای تجارت، ریسک برگ برنده خوبی است، اما...
زمانی که ندانیم کجا داریم این کارت را بازی می‌کنیم، مرز ریسک را رد کرده‌ایم و وارد بخش ندانم‌کاری شدیم. تحلیل فرصت‌های بازار، یک امکان استثنایی است برای این که احتمال باخت برگ ریسک خودمان را کم کنیم. این تحلیل می‌تواند شما را سریع‌تر به سمت بزرگ‌ترین موفقیت‌تان ببرد یا می‌تواند مانع بزرگ‌ترین شکست زندگی‌تان شود. اگر آمادگی این را دارید که فرصت‌های کم‌تر دیده شده را ببینید و بیازماید که آیا محصول یا خدمت جدیدتان شکست می‌خورد یا خیر، با فیکا تماس بگیرید. ما آماده هستیم تا تمام نیروی خود را در مسیر پیشرفت آینده شما قرار دهیم.

نمایش بیشتر

برای رشد کسب و کارت آماده ای؟

برای همکاری با آژانس دیجیتال مارکتینگ فیکا همین الان اقدام کن.

برای رشد کسب و کارت آماده ای؟

برای همکاری با آژانس دیجیتال مارکتینگ فیکا همین الان اقدام کن.